9 Madde’de Bir Developer’ın Proje Süreci

developers-team-786x305

Her proje önemlidir bir developer için. Sonuçta CV’si dolacaktır, yeni iş imkanları doğuracaktır, ufkunu genişletecektir. Ama proje süreci oldukça zordur, patronuyla uğraşması ayrı, müşteri ile uğraşması ayrı, kodla uğraşması ayrıdır.

Gelin, bir developer’ın Proje sürecini inceleyelim:

1- Patron’un Developer’ı Odaya Çağırması

tumblr_mfhulhXnOG1rr1202o1_500

İlk evredir. ‘Elinde iş var mı?‘, ‘bu proje senin dalında mı?‘ gibi soruların yer almadığı odadır orası. ‘Developer değil mi? Her dili yazmalıdır!‘ dur patron için. Patron, kabaca projeden bahseder, deadline’ı söyler ve teşekkür edip Developer’ı masasına yollar. Developer’ın sadece kafa salladığı evredir.

2 – Müşteri’den Analizin Gelmesi

tumblr_megv41Us7l1rz0x9z

Developer’ın en zorlandığı evredir. Developer’ımız bu evrede müşteriyi anlamaya çalışır. Hunharca analizi okur, işine yarar cümleler arar. Ama, müşteridir o. Ne var ne yok yazmıştır.

3- Tasarımın Beklenmesi

tumblr_inline_mq15cqHGpP1qz4rgp

Developer’ın en rahat evresidir. Ofiste, elinde kahvesi ile boş boş gezer. Soran olursa ‘e tasarımı bekliyorum!’ der, ve haklıdırda.

4- Kodun Yazılması

tumblr_m1x6e5nCN41qhyyzv

En cool evredir. Kulaklık + Kahve + Kodlar ile hayattan soyutlanıp, paralel evrene geçilen evredir. Developer, yazar da yazar.

5- Kodların, Tasarım ile Entegre Edilmesi

tumblr_inline_mmr3z4rKrW1qz4rgp

Developer’ın en sinirli evresidir. Çünkü, tasarım hiçbir zaman 1 kerede çalışmaz. Mutlaka üzerinde oynama yapmanız gerekmektedir. Tasarımcı’nın yaptığı bütün hataları Developer’ın düzelttiği evredir.

6- Demo’nun Müşteriye Gönderilmesi ve Müşteriden Cevabın Gelmesi

tumblr_mxbrc4UYHa1sjb9uao1_500

Müşteri’ye gayet güzel bir demo yollanır, ama aradan geçen bu süreçte müşterinin istekleri kimsenin haberi yokken değişmiştir. O, hazırlanan sayfalarca analizden eser kalmamıştır. Bir çok bug ve yenilik ile projeye neredeyse yeniden başlanır.

7- Bug’ların Çözülmesi

tumblr_inline_mstvb92zoc1qz4rgp

Müşteri’nin ruh haline göre ortaya çıkan bug’ların ve yeniliklerin çözüme kavuştuğu evredir.

8- Patron, Developer ve Müşteri’nin ‘2. Faz’ Toplantıları

tumblr_inline_mrkenciWUE1qz4rgp

Projenin hayat boyu devam edeceğini gösteren evredir. Toplantılarda developer’a pek söz hakkı tanınmaz. Müşteri ister, Patron ‘OK!‘ der.

9- İstifa!

Proje’nin bitmeyeceğini anlayan Developer’ın, patronun masasına özenle hazırladığı istifa mektubunu bıraktığı evredir. En tatlı evredir aslında. Developer için yeni bir hayat başlar. O, CV’si için gerekli olanları almıştır zaten. Artık ondan sonra gelen Developer düşünecektir projenin 2.fazını.

Hattını değiştirir, adresini değiştirir, facebook hesabını dondurur ve kayıplara karışır!

tumblr_inline_mrke2vZlWm1qz4rgp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*